A szánhúzókutya kiválasztása
Alapvetően minden futni szerető, megfelelő erejű kutyával húzathatunk szán, ám mivel sajnos nem minden kutya alkalmas egyformán a szánsport céljaira, ezért már a kiválasztásnál eldőlhet későbbi sikerünk, vagy kudarcunk.
Arról talán kár is beszélni, hogy sprintversenyre bármily erős is lenne, mégse nápolyi masztiffal induljunk, de ennél értelmesebb dolgokról azért beszéljünk!
Először is döntsük el, milyen szintű munkát várunk el hű ebünktől! Egész más kutyára van szükség, ha csak hétvégenként egyszer-egyszer húzatjuk a szánkót a gyerekek örömére, ha kisebb túrákat tervezünk, ha rövidtávú versenyeken akarunk indulni, ha közép, esetleg hosszú távon, vagy ha nagy túrákat, expedíciókat szeretnénk véghezvinni.
Hétvégi szánkóhúzásra nyugodt, erős kutya kell, a pörgősség akár még kényelmetlen is lehet, túrákhoz már azért kell némi spiritusz, sprintelni szélvészgyors ebek kellenek, nagyobb távokra, expedíciókra meg szent őrültek.
Alapvetően azért - talán a gyerekszánkóztatást kivéve, ott nem alapkövetelmény a rohanás, míg apuci kétségbeesett alakja egyre kisebbnek látszik mögöttünk - az ún. futó fajták válnak be, pl. az északiak, vizslák, kopók, agarak.
Sprintre az utóbbi években az élboly egyre inkább agár-, pointer, szetter-, stb. -keverékeket használ, rövid távon egyszerűen gyorsabbak a tiszta északi vonalaknál. Ez persze nem úgy megy, hogy itt egy husky, itt egy agár, itt egy szetter, nosza összeeresztjük, aztán kijön a világbajnok vérvonal! Pl. a norvég hound típus mögött, ami mostanában rövid és középtávon csak ott nem nyer, ahol nem indítják, kb. 20 éves gondos tenyésztői munka áll, sok tenyésztővel, sok kutyával (és sok-sok pénzzel).
Hosszú távra, expedíciókra már inkább viszik a tiszta északiakat, itt élesen előjön az a pár ezer év, amióta erre tenyésztik őket.
Nagy távok, szörnyű terep, hideg, éhség, ragadozók, Jack London megeszi a csizmáját.
A mindennapi "átlagszánhajtásra" viszont 3-4 jó futós kutya már nagyon megfelel. Ha pedig csak kutyás futás (cani-cross), vagy kutyás bicajozás (bike-jöring) a célunk, akkor 1-2 ebbel is szép élményeket, vagy akár eredményeket érhetünk el.
Kutya többféleképpen kerülhet hozzánk. Nálunk születik, kölyökként, növendékként, vagy felnőttként vesszük, kapjuk, lopjuk, menhelyről hozzuk haza. (Esetleg -mint arra volt példa- egy barátunkat nevezzük ki szánhúzókutyának. Ha netán tiltakozik, az erősebb félnek lesz igaza.) Nyilván az a legszerencsésebb, ha minél többet tudunk a delikvensről, ismerjük a szülőket -munkaképesség, egészség, emberekhez, kutyákhoz való viszony-, a származást, az eddigi neveltetést -kaja, szocializálás-, stb., tehát az lenne az ideális, ha saját tenyészetből választanánk sporttársat. Természetesen ez nem mindegyikünk számára elérhető állapot, főleg kezdőként ritka a 20 éve grönlandit tenyésztő érdeklődő. Igyekezzünk azért minél hamarabb magunkhoz venni a kiválasztottat, hogy amint lehet, elkezdjünk összeszokni.
Először is jó lenne eldönteni a fajtát. Az általam itt leírt csoportosítás nem szentírás (annál is inkább nem az, mivel nálunk is dolgozik egy kaukázusi-husky szerelemgyerek. Kau őssel elvileg elég behatárolt lenne a sebesség, futókedv, -képesség, mégis nagyon jól bevált, a destnéi versenyen is simán "IRON SLED DOG" lett.), de nagy vonalakban talán érdemes megszívlelni:
- hétvégi szánkózásra: bármilyen szorgalmas, erős, türelmes eb: a még mozogni képes molosszerek (elég kriminális a helyzetük e téren!), a rottweiler (kezd talán rendbe jönni), az őrző-védők, a pásztorkutyák, a vadászkutyák, az északiak, stb.
- kisebb kirándulások, túrák: északiak, vadász fajták, főleg a szőrösebbek (időjárás!): a snaci (na jó, schnautzer!) például nagyon jól bejöhet erre, kitűnő mozgás, menőkedv, erő, ráadásul a holminkért is kevesebben rajtolnak egy sötét erdőszélen.
- versenyekre természetesen a versenyfajták, -típusok: munkavonalú huskyk, malamutok (ha még találni), grönlandik, szamik, és a spéci versenycélú mixek: norvég hound, eurohound, stb. (Magyarországi versenyen azért még indulhatunk kevésbé célgép kutyákkal is!)
- expedíciók, extrém túrák: szibériai, vagy alaszkai husky, grönlandi, eszkimókutya, ÉK-Szibériai lajkák megfelelő (általában erre kiválogatott) vonalai.
Szerencsénk van, ha már bizonyítottan eredményes munkavonalú tenyészetből választhatunk, de bárhonnan is, a következőkre figyeljünk a szokásos kutyaválasztási szempontokon (egészség -a fél kutya eldől!-, idegrendszer, stb…) túl:
- határozott élénkség, vidám, tettrekész, de nem idegbajosan ugráló mentalitás,
- kifejezett menőkedv, sose unhat rá a futásra, legfeljebb elfáradhat,
- kíváncsiság, hogy mindig szeressen (VELÜNK!) csavarogni,
- kitartás testileg, lelkileg, ne adja föl egykönnyen,
- figyeljen ránk, keresse a kapcsolatot velünk,
- értelmes benyomást keltsen (meg hát legyen is az!),
- együttműködési készség velünk, a többi kutyával,
- kezelhetőség, önuralom készség,
- kiegyensúlyozottság,
- jó fizikai fölépítés: lábak, mellkas, gerincvonal, izmoltság, stb.
Egyszóval a szánkutyánk legyen egy szentéletű szupermen!
De akkor se essünk kétségbe, ha bűnös hajlamokkal bőven ellátott, különösen kertrombolási kedvvel. Bevallom, egy olyan kutyára, amelyik nem akar 1,5-10 hónapos korban mindent elrontani, széttépni, leölni, megcsócsálni (egyenes arányban a céltárgy, vagy háziállat értékével), minket pedig az adósok börtönének elmeosztály karának fakír tagozatára beíratni, én bizony nehezen nézek, mint nagyreményű szánhúzóra. Ahogy pár éve egy óriásplakát igen helyesen megállapította: "Az egészséges gyerek rossz!"
Persze lehet védekezni a fent vázolt csapások ellen, kell is, ha nem akarunk tényleg bentlakásossá válni a tagozaton. De ha egy kiskutyánál nem kell ezek ellen sáncolnunk, akkor vagy beteg, vagy nem sok remény van arra, hogy vele nyerjük meg az esedékes IDITAROD futamunkat. Csodák persze vannak!
Amennyiben úgy döntünk, hogy pénz nem számít, nekünk aztán profi munkavonalból lesz kutyánk (ha tehetjük, nagyon helyes döntés!), akkor érdemes elmélyednünk a témában. Milyen célra, milyen fajta, milyen áron (mert a pénz sajnos számít!).
Egy olyan igazi munkavonalú kölyök Németországban pl. 3-500000 Ft-tól (1200-2000 eu-tól) kezdődik, a határ a csillagos ég. A volt szocialistáknál olcsóbban is találhatunk, de azért ők is ritkán kótyavetyélik javaikat. Ráadásul komolyan veszik ezt a sportot, ami itthon nem mindig jellemző. Magyarországon is van munkavonal, szibériai huskyból, alaszkai huskyból, hound, mixed-breed is akad. Ha igény van rá, itthon a kölyök is humánusabb áron szerezhető be.
|